Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
titulek > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Schulzovy sady

Vágnerovo Safari nejen v zoo, ale i na ZŠ Schulzovy sady

Redakce / 17.12.2017, Dvůr Králové nad Labem, ZSSchulzovySady.kralovedvorsko.cz
Snad každý třídní učitel řeší v adventní čas problém, co dát svým žákům k Vánocům. Třídy 7. A a 4. A dostaly opravdu netradiční dárek v podobě besedy o velké osobnosti našeho města, zakladateli dvorského safari - Ing. Josefu Vágnerovi. Jeho dcera Ing. Lenka Vágnerová, též zooložka, jim velmi poutavým vyprávěním přiblížila jeho životní příběh.
 

FOTOGALERIE - VÁGNEROVO SAFARI NEJEN V ZOO, ALE I NA ZŠ SCHULZOVY SADY

Všech 42 dětí doslova bez dechu poslouchalo 2 hodiny povídání o jeho snech, smělých plánech, expedicích do různých afrických zemí, odchytech tamních zvířat, jejich přepravě do Čech, zbudování safari, ale i nemocech, úrazech a jiných těžkostech spojených s těmito aktivitami. 
Vše bylo podpořeno promítáním fotografií z odchytů i následných transportů a okořeněno spoustou osobních historek a zážitků jak ze zoo, tak z Afriky. Většina žáků již byla s tímto tématem obeznámena díky zhlédnutí dokumentu Safari v Čechách, který pojednává o tomto velkém vizionáři. Vizionáři, který přivezl africká zvířata do Evropy, aby Evropa jejich potomky mohla o mnoho let později do Afriky zase vracet. 
V závěru celé akce byl dán prostor dětem a začaly padat velmi zajímavé dotazy, např. jak se chytá jedovatý had, kolik váží pštrosí vejce, která zvířata tvoří velkou africkou pětku, proč je králem zvířat slon a ne lev, jak se mnozí mylně domnívají, co obsahuje narkotizační střela či proč musí uhnout z cesty hroch nosorožci a ne naopak. Každé dítko navíc obdrželo dárkem malé leporelo, které vydala Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových a nesla ho domů jako svátost! 
Dá se říci, že oním filmovým dokumentem a touto osvětovou činností začíná naše škola reagovat na blížící se květnové výročí nedožitých devadesátých narozenin tohoto výjimečného člověka, mého milovaného dědečka. 
 
Mgr. Lada Marksová, třídní učitelka 7. A
Foto: L. Marksová a rodinný archiv

Další články ZŠ Schulzovy sady

 

Související články
Přírodopis na ZŠ Schulzovy sady učili odborníci ze zoo

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 370x
 
 
 
Zpět