Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Schulzovy sady

Vágnerovo Safari nejen v zoo, ale i na ZŠ Schulzovy sady

Redakce / 17.12.2017, Dvůr Králové nad Labem, ZSSchulzovySady.kralovedvorsko.cz
Snad každý třídní učitel řeší v adventní čas problém, co dát svým žákům k Vánocům. Třídy 7. A a 4. A dostaly opravdu netradiční dárek v podobě besedy o velké osobnosti našeho města, zakladateli dvorského safari - Ing. Josefu Vágnerovi. Jeho dcera Ing. Lenka Vágnerová, též zooložka, jim velmi poutavým vyprávěním přiblížila jeho životní příběh.
 

FOTOGALERIE - VÁGNEROVO SAFARI NEJEN V ZOO, ALE I NA ZŠ SCHULZOVY SADY

Všech 42 dětí doslova bez dechu poslouchalo 2 hodiny povídání o jeho snech, smělých plánech, expedicích do různých afrických zemí, odchytech tamních zvířat, jejich přepravě do Čech, zbudování safari, ale i nemocech, úrazech a jiných těžkostech spojených s těmito aktivitami. 
Vše bylo podpořeno promítáním fotografií z odchytů i následných transportů a okořeněno spoustou osobních historek a zážitků jak ze zoo, tak z Afriky. Většina žáků již byla s tímto tématem obeznámena díky zhlédnutí dokumentu Safari v Čechách, který pojednává o tomto velkém vizionáři. Vizionáři, který přivezl africká zvířata do Evropy, aby Evropa jejich potomky mohla o mnoho let později do Afriky zase vracet. 
V závěru celé akce byl dán prostor dětem a začaly padat velmi zajímavé dotazy, např. jak se chytá jedovatý had, kolik váží pštrosí vejce, která zvířata tvoří velkou africkou pětku, proč je králem zvířat slon a ne lev, jak se mnozí mylně domnívají, co obsahuje narkotizační střela či proč musí uhnout z cesty hroch nosorožci a ne naopak. Každé dítko navíc obdrželo dárkem malé leporelo, které vydala Nadace Josefa a Zdeny Vágnerových a nesla ho domů jako svátost! 
Dá se říci, že oním filmovým dokumentem a touto osvětovou činností začíná naše škola reagovat na blížící se květnové výročí nedožitých devadesátých narozenin tohoto výjimečného člověka, mého milovaného dědečka. 
 
Mgr. Lada Marksová, třídní učitelka 7. A
Foto: L. Marksová a rodinný archiv

Další články ZŠ Schulzovy sady

 

Související články
Přírodopis na ZŠ Schulzovy sady učili odborníci ze zoo

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 380x
 
 
 
Zpět
Kontakt


Základní škola Schulzovy sady
Školní 1235
54401 Dvůr Králové nad Labem 

Telefon: 499 320 901, 499 320 300
E-mail:
Web: www.zsschsady.cz

Identifikátor datové schránky: tednrvy

Kalendář akcí